Základní pravidla pro bezpečnou aplikaci esenciálních olejů

Skladování

  1. Vždy mějte při ruce čistý rostlinný olej (např. olivový, mandlový, apod.), když aplikujete esenciální olej. Rostlinný olej rozředí esenciální olej, pokud esenciální olej podráždí pokožku.
  2. Lahvičky esenciálních olejů pečlivě zavírejte a skladujte v chladném místě mimo dosahu přímého slunce. Při správném skladování si esenciální oleje udrží potenci po mnoho let.
  3. Ukládejte esenciální oleje mimo dosah dětí.

Použití

  1. Esenciální oleje bohaté na mentol (jako je máta) by neměly být aplikovány na hrdlo a krk dětí mladších než 18 měsíců.
  2. Andělika, bergamot, grapefruit, citrón, pomeranč, mandarinka a další citrusové oleje jsou fotosenzitivní (vyvarujte se vystavení přímému slunečnímu svitu nebo UV záření během 1-2 dnů po aplikaci).
  3. Aplikujte esenciální oleje v dostatečné vzdálenosti od očí a uší. Nedotýkejte se kontaktních čoček a neprotírejte si oči, pokud máte na prstech esenciální oleje. I v malých množstvích může mnoho esenciálních olejů zničit kontaktní čočky nebo podráždit oči.
  4. Těhotné ženy by vždy měly konzultovat s odborníkem použití jakýchkoliv přípravků. Měly by se vyvarovat šalvěje, fenyklu a yzopu.
  5. Lidé s alergiemi by měli vyzkoušet malé množství oleje na místě s citlivou kůží, jako je např. podpaží, a vyčkat 30 minut před aplikací oleje na další části těla.
  6. Spodní část chodidel je nejbezpečnější místo pro povrchovou aplikaci esenciálních olejů.
  7. Přímá inhalace esenciálních olejů by neměla být aplikována více než 10-15 krát za den bez konzultace s odborníkem.
  8. Nikdy nepřidávat více než 1-3 kapky nezředěného esenciálního oleje přímo do koupele. Případné větší množství nejprve smíchejte s koupelnovou solí nebo gelem před přidáním do koupele.
  9. Zabraňte kontaktu esenciálních olejů s otevřeným ohněm, jiskrami nebo elektřinou. Některé esenciální oleje, např. pomeranče, jedle, borovice a máty, jsou potenciálně hořlavé.